Palmové ostrovy

palm-islandsTři uměle vytvořené ostrovy – Palm Jumeirah,Palm Jebel Ali a  Palm Deira – jsou úchvatné stavby ve tvaru datlové palmy, jejichž koruna je se zemí spojena  kmenem. Palm Jumeirah  a Palm Jebel Ali jsou dokončeny, Palm Deira, který má být největší, by měl být dokončen v roce 2015.

Ostrovy jsou vidět dokonce z vesmíru stejně jako velká čínská zeď. Jsou na nich postaveny jedny z nejluxusnějších hotelů v Dubaji,vodní parky,obchodní centra,sportoviště,lázně a samozřejmě  přepychové vily a bytové domy k bydlení.

Ůčelem těchto umělých ostrovů bylo především zvětšit délku pobřeží, které jinak bylo poměrně krátké a pozvednout turismus.

Palmové ostrovy staví firma Nakheel Properties , a ta patří šejkovi Mohammedovi bin Rashid al Maktoum.

3 symboly luxusu

Původní plány zahrnovaly stavbu hned tří umělých ostrovů, skutečnost je však trošku jiná.

  • Palm Jumeirah se začal budovat v roce 2001, dokončen byl zhruba o pět let později. Ostrov s rozlohou 5 × 5 kilometrů nyní skrývá na 1 400 luxusních vil, mezi jejichž nájemníky nechybí ani fotbalisté David Beckham, Michael Owen nebo Brad Pitt s Angelinou Jolie. Na témže ostrově leží i unikátní hotel Atlantis s vodním parkem, obsluhuje ho zelená linka metra.
  • Budování Palm Jebel Ali bylo zahájeno v roce 2002, ostrov je o polovinu větší, než ten Palm Jumeirah. Na těchto ostrovech má být vybudováno několik zábavních parků, především delfinárií a vodních světů.
  • Palm Deira mělo být třetí ze souostroví při pobřeží Dubaje. Plány na jeho výstavbu byly zveřejněny v roce 2004 a počítaly s ještě větším souostrovím, než je Palm Jebel Ali. Finanční krize, která zachvátila i Dubaj však měla za následek, že se stavba odložila a ani doposud není jasné, kdy a zdali vůbec se třetí palmové souostroví dobuduje.

 

The  World

worldje uměle vybudované souostroví ve tvaru mapy světa. Budování ostrovů v hodnotě cca 250 miliard amerických dolarů bylo zahájeno kolem roku 2003, o pět let později však Dubaj zasáhla krize a projekt byl seškrtán. Z původního plánovaného počtu 250 až 300 ostrovů jich v roce 2008 bylo prodáno jen 60 %, z nichž v roce 2011 byl obývaný jen jeden jediný. The World je od břehů Dubaje vzdálený asi 4 kilometry.

Každý z ostrovů nese jméno jednoho ze států či území světa, například Rakousko, Turecko či Polsko. Ostrovy pojmenované Česká republika či Slovensko zde však nenalezneme.

The World postupem času

  • V květnu 2003 byl oznámen záměr vybudovat 200 ostrovů o celkové rozloze 5 600 000 metrů čtverečních. The World měl být dokončen v roce 2008.
  • O rok později bylo oznámeno, že The World bude mít 260 ostrovů, které budou pojmenovávány dle států a území světa a budou prodávány jednotlivě.
  • V roce 2007 bylo prodáno mj. Irsko a Šanghaj.
  • Roku 2010 bylo oznámeno, že na některých ostrovech bude zahájena výstavba zábavních a hotelových komplexů. Jedná se například o Šanghaj, Petrohrad, Rakousko či Grónsko. (zdroj: http://www.sinimar.eu/aktuality/palmove-ostrovy-osmy-div-sveta-a210/)

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>